Köpeklere Tuvalet Eğitimi Vermek

Köpeklere tuvalet eğitimini daha yavrularken vermek daha basittir. Bununla birlikte yavru köpeklere bu eğitimi vermek de külfetli ve sabır isteyen bir iştir. Köpeklere 2-3 aylıklarken tuvalet eğitimi kazandırmak güçtür bu sebeple 6 aydan sonra eğitim aşamasına geçilmelidir.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Vermek

Tuvalet eğitimi, belki de sahibinden aldığı ilk eğitimdir. Bu eğitimin ardından öteki esas komutları bilmeye başlarlar. Köpeklere tuvalet eğitimi vermenin en basit yolu mükâfat ve ceza usulüdür. Köpeğinizi tuvaletini yapması için dışarı çıkardıktan sonra bir zaman bekleyerek hareketlerini gözlemleyin. Daha sonra muhtemelen Köpek, idrarını ya da dışkısını yapacaktır. Yaptıktan sonra onu mükâfatlandırmak için dolaştırın ve muhtelif oyunlar oynayın. Köpek, böylece bunu bir reyin olarak görecek ve tuvaletini nerede ve ne zaman yapacağını pekiştirecektir.

Yukarıyada anlatıldığı gibi Köpekleri tuvaletlerini yaptıkları zaman mükâfatlandırmalı, yapmadıkları zaman ise cezalandırmalısınız. Bu biçimde Köpek, tuvaletini yapacağı zamanı bilecek ve bunu alışkanlık haline getirecektir. Köpek, dışarı çıktığı zaman tuvaletini yaptıktan sonra mükâfatlandırılmazsa, bu tutumu kalıcı bir hale gelemez ve tuvaletini yapacağı zamanı özümseyemez.

Bir başka tuvalet eğitimi usulü ise kafes eğitimidir. Bu mevzuda sitemizde lüzumlu yazılar bulunmaktadır. Tahlilinizi nasihat ederiz.

Hayvan Sitesi

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın