Kumru

Kumru, biçim olarak güvercine eş fakat güvercinlerden daha kibar ve ince yapılıdır.

Kumru

Kumru, güvercin ailesinin en içten ve sempatik kuş cinsi olarak öğrenilmektedir. Sevimli ve minik halleri, ince tutumlarıyla aşırısıyla sempatik bir görünümdedir. Kumruların sesleri de kendileri kadar tatlı ve sevimlidir. Kumrular dağılma oranları Avrupa ’yla Asya ’nın büyük bir kısmına kadar uzanmıştır. Kumrular millet arasında “Yusufçuk” ve “Gugukçuk” diye de adlandırılmıştır. Bu kuşlar, millet arasında hoş muhabbetin, aşık olmanın, sevgilinin simgeyi olmuştur.

Temel Özellikleri

Kumru ’nun çok muhtelif özellikleri bulunmaktadır. Türk kumruları ’nın uzunluğu genelde 31 cm. boylarında olmaktadır. Türk kumruları mavi-kül rengi başka bir deyişle gri tonlarındadır. Bir değişik cins ise “Minik Kumru“dur. Bu cinsin uzunluğu ise Türk kumrusuna oranla daha kısadır. Genelde 26 cm. etrafındadır.

Kumrular; fiziksel özellik bakımından kahverengi, kızıla kaçan ve daha çok pas rengi tüylere sahiptir. Bu kuş cinsinin boyun art gridir ve yeniden boyun kenarlarında dört çizgi bulunmaktadır. Genellikle bahçelerde, parklarda, korularda, ormanlarda, gecekondu ve apartman yakınlarında eşleriyle yaşayan güvercingillerdir.

Faize

Kumrular çift halinde yaşayan, eşleri can verdikten sonra yaşamı zamanınca başka bir kuşla faize yapmayan aşırısıyla sadık kuşlardır. Kumrular sene içerisinde iki defa yumurtlar. Ve yavrular yaşama geldikten 18 gün sonra uçmaya başlar. Kumrular olağan kuşlar gibi kendilerine ağaç kırıntılarından yuva oluşturmaktadır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın