Kurbağa (Balon) Balığı Özelliği (Uranoscopus scaber)

Kurbağa Balon Balığı  Uranoscopus scaber Özelliği 

Kurbağa balığı, denizlerin kâbusu diye deyimleşen bir cinstir. Çakıl ve alg gibi yerlerde yaşayıp ufak balıkları avlamaktadır. Belirgin gözü ile avlarını basitçe tutmaktadır. Kurbağa balığı, Uranoscopidae familyasına aittir. Bedenlerinde genel anlamda, pul yoktur. Kafası bedenine göre büyüktür. Gri ve kahverengi renklere sahiptir. Türkiye ’de Akdeniz ve Ege denizlerin kıyı kesimlerinde görebilirsiniz. En ehemmiyetli özelliği, işgalci olup yerli balıklara bile hasar vermesidir. Bedenine depoladığı su ile balon gibi görünmesine neden olabilir. Millet arasında ‘ ’balon balığı ’ ’ denir. Balıkçıların oltalarını koparıp yemesi, denizlerin kâbusu olduğunun göstergesidir. Zehirli olup harcanamayan balıktır. Tetrodoksin zehri, bedene felç gibi, kalıcı zarar vazgeçebilir. Vefata bile neden olduğu görülmüştür. Bu surattan yakalasanız bile harcamayınız. Avlanması olmadığı için, pahalıdır. Yurt dışındaki Avrupa ülkeleri özel harekâtlara sokarak, harcamaktadır. Bu ülkemizde olmadığı için, hiçbir biçimde harcamayınız.

Kurbağa Balığı Yaşam Alanları:

Türkiye ’nin her kıyı kesimlerinde bulunabilir. Kaya ve alg atlarında yaşayarak, avlarını beklerler. Mikroskobik canlılar ve ufak balıklar ile beslenir. Ayrıca yırtıcı ve cingözdürler. Kuma gömülüp, gözleri ile avını bekler.

Kurbağa Balığı Çiftleşeme Ve Üremeleri:

   Nisan ayından başlayıp, yaz sonuna kar üremeleri sürer. Vasati ‘ ’ 11.000 ile 20.000 ’ ’ arası yumurta vazgeçer. Alana gelen yavru ilk, plankton ve omurgasız canlılar ile beslenir. Derin sulardan acı su bölgelerine giderek, üremelerini başlatırlar.

Kurbağa Balığı Avı – Nasıl Tutulur?

   Avlanması olmadığı gibi, piyasada kıymeti yoktur. Eti operasyon görmeden yenmez. Tetrodoksin zehri ile kalıcı zarar vazgeçebilir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın