Madagaskar Aşkkuşu

Madagaskar Aşkkuşu, güzel görüntüsü ve hoş sesi ile dikkat sürükleyen bir Papağan cinsidir. Kuşhaneler ideal bir hayat alanı yaratabilir. Kafes hayatına alışması azıcık güç olsa da, yerine alıştığında oldukça uysal ve durgun olacaktır.

Genel Bilgiler ve Bakım

Madagaskar Aşkkuşu ’nun vasati hayat süresi 8 yıldır. Boyu ise 13-14 cm. kadardır. Dişi kuşların başları yeşil, erkek kuşların ise başları gri renktedir. Erkek kuşları dişilerinden ayıran bir başka özellik kanat kısımlarının daha koyu tonda olmasıdır.

Beslenmeleri Papağan yemleri, sade kanarya yemi, kabuklu pirinç, meyve, yeşil sebzeler ve ayçiçeği ile sağlanabilir. Beslenme ve pak su mevzusuna zorunlu hassasiyet gösterilmeli ve bazı perhizler uygulanmalıdır.

Madagaskar Aşkkuşu, geniş bir kafeste meselesizce beslenebilir. Kafesin içerisinde; bazı oyuncaklar, suluk, yemlik ve şayet çift olarak bakımı yapılacaksa folluk olması gerekir. Kafesin iç kısmının kumpaslı olarak arınılması ehemmiyet taşır. Bu kuşlar bazı solunum hastalıklarına basitçe tutulabilmektedir. Mikrop kapması gidişatında ciddi rahatsızlıklar yaşayabilir. Bu sebeple pakliğe ve civar şartlarına hassasiyet göstermek gerekir.

Faize yarıyılları genellikle Kış aylarına denk kazanç. Kuluçka müddetleri takribî 25 gündür. Bu Papağanlar yuvalarını kendi yaparak takribî 4 yumurta vazgeçer. Yavrular yumurtadan çıkana dek suskun ve durgun bir civar yaratmak gerekir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın