Mısır Mausu (Egyptian Mau) Özellikleri

Yer:A.B.D
Renkleri:Gümüş rengi; bronz rengi; duman rengi
Bakım:Bakımı oldukça basit, haftada bir kere taranmalı/fırçalanmalı.
Şahsiyet Özelliği: çok canlı, hareketliliğini göstermeyi arzulayan, alaka ve itina isteyen, inatçı ve yılmaz
Tüy Biçimi:Kısa
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik Vasati:6.5

Çocuklarla Uyuşma: 5

Hayvanlarla Uyuşma: 5

Hayvanlarla Uyuşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz Gereksinimi Vasati:9

Oyunculuk: 9

Hareket Gereksinimi: 9

Bakım Gereksinimi Vasati:4.5

Taranma: 2

Genel Bakım: 7

 

Söylemesi

Egyptian Mau ’nun orijini Avrupa ve Kuzey Amerika ’dır.

Oldukça gelişmiş bir adale yapısına sahip olan Egyptian Mau ’nun beden hatları orta ebatlardadır. Kendine has şahane benekleri onu eşsiz kılar. Ağırlığı 2,5 kilo ile 5 kilo arasında değişir. Uzun kuyruklara sahiptir ve bedeninde boynundan alta doğru inen çizgileri bulunur. Pembe, dik ve geniş bir kulak yapıları vardır. Dolgun sayılmayacak ve kemikli yanakları ile oldukça ufak ağızları bulunur. Tıpkı bir bademe benzeyen geniş gözleri 18 aya kadar yeşil ve sarih renktedir. 18 ayın üzerindeki kedilerde ise amber rengine döner.

Kedi ırkları arasında belki de en sosyal kişiliğe sahip türdür. Sportif bedenleri ve tabiat hayatına yatkın olan bu kediler konut/apartman yaşamına da oldukça basit adapte olabilirler.

Oldukça oyuncu keyifli ve canlıdırlar. Çok sevecen kişiliğe sahip Egyptian Mau kedileri aynı zamanda sahiplerine de bağlıdırlar. Yumuşak ve hafifletici bir ses tonuna sahiptirler. Dört değişik orijinal renge sahiptir. Duman, bronz, gümüş ve siyah duman renginden birine sahiptirler. Her rengin üzerinde kendine has desenleri vardır.

Bakımı

Egyptian Mau Kedilerinin tüy bakımını rutin olarak yapmanız gerekmektedir. Ayrıca ellerinizi tüylerinin arasında hafifçe dolaştırmanız çok güzellerine gidecektir. Bu ırk beğenilmekten büyük sevinç dinler.

Beslenmesi

Ana mamaları her kedide olduğu gibi kuru mamalardır. Bunun yanında konserve stili gıdalardan oldukça beğenen Egyptian Mau türü kediler, konutta pişirdiğiniz yemeklerden de tatmaya bayılırlar.

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın