Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı

 

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı düşündüğünüzden basittir. Yavru muhabbet kuşlarında bütün bir gelişim olmadığı için bu ayrım güç olabilir.

Muhabbet Kuşlarının cinsiyeti genel olarak gagalarında bulunan cerelerinden anlaşılır. Faize yarıyılında olup kızıştıklarında, hasta olduklarında veya klasik zamanlarda özellikle dişilerin gagaları renk değiştirerek değişik bir görünüm kazanabilir.

Alttaki fotoğraflarda işaret edilen gaganın üzerindeki  yere muhabbet kuşlarında cere ismi verilir. Bu cerenin rengi muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımını kavramak için kullanılır.

Fakat yazıyı okumadan baştan söyleyelim albino muhabbet kuşlarının tamamı beyaz yavrularında bu renkler bütün ters biçimde değişiklik gösterebilir. Bu surattan albino yavru alırken cinsiyet atamayı yapmak güçtür öğrenmenizde fayda var.

 

muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı - .com

muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı

 

Erkeklerin cereleri genelde mavi tonlarındadır. Faize yarıyılında koyu mavi; klasik zamanlarda, tüy dökme ve hastalık gidişatında ise daha sarih mavi tonlardadır. Erişkin bir muhabbet kuşunun cere rengi mavi tonlarında ise netlikle erkek diyebilirsiniz.

Dişi Muhabbet Kuşlarının cere rengi ise, erkeklerin aksine değişik renklerde olabilmektedir. Cereleri beyaz, krem rengi, kahverengi ve hatta bazen mavi renge bürünebilir. Bazı dişi kuşların cerelerinin rengi sarih mavi olabilmektedir. Bu gidişat hastalık veya tüy dökme zamanlarında görülür. Bunun dışında sıhhatli bir dişi Muhabbet Kuşu ’nun cere rengi genellikle kahverengi olur. Faize yarıyılında ise azıcık daha koyulaşarak koyu kahverengi bir hale kazanç.

Erkek Muhabbet Kuşu

Dişi Muhabbet Kuşu

Yavru Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet Kuşlarının yavru veya erişkin olması cinsiyet atamasında bizlere bazı ipuçları verebilir.

Yavru Muhabbet Kuşlarının cere rengi krem rengi, sarih mavi veya beyaz ise o kuş netlikle dişidir. Bununla birlikte kuşun burun deliklerinin beyaz bir halkayla çevrili olması da dişi olduğunun göstergesidir. Şayet cerenin tamamı pembe veya mor renklerine sahipse o kuş, erkektir. Erkek Muhabbet Kuşları erişkinliğe adım attıktan itibaren cere rengi maviye dönüşür.

 

Son olarak alttaki fotoğraf sizlere yol göstermesi açısından yararlı olabilir.

muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı

muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın