Ördek Bakımında Temel İlkeler

Ördek Bakımında Temel İlkeler

Ördekler, genellikle göl ve su kenarlarında yaşar. Bazı yabani cinsler deniz kenarlarında da sıkça görülür. Ömrü 25-30 yıl kadar sürebilen bu obur canlının dişilerinin ve erkeklerinin görünümü birbirinden değişiktir. Erkek Ördek parlak tüylere sahiptir. Dişilerden azıcık daha kocamandır. Dişiler ise azametsiz ve ufak bir cüsseye sahiptir.

Yavru Ördek

Yavru Ördekler son senelerde konutlarda beslense de bu canlılar konut yaşamı için pek uygun değildir. Zira birkaç sene içinde gelişmeye başlarlar ve bir vakit sonra konutta bakmak muhtemel olmamaya başlar.

Yavrular ilk 3 hafta suya sokulmamalı, soğuktan korunmalı ve özel yemlerle beslenmelidir. Yavru haldelerken, erişkinlikten çok daha fazla bakıma fukara ve korunmasızdırlar.

Tatlı su etraflarında yaşayan ördekler her türlü haşereyi ve tohumu hoşlanarak yer. Tutabildiği Kurbağaları ve balıkları da yer. Deniz cinsleri ise, genel olarak balık ve kabuklu hayvanlarla beslenir. Bu sevimli canlılar her türlü yeşilliği yer. Bazı sebze-meyveler de verilebilir.

Evcil ördek cinsleri ’nin uçma mahareti yoktur. Ördekler balçıklı civarları çok hoşlanır. Bu sebeple basitçe kirlenerek, pislenirler. Gaz yaptıkları da öğrenilen özellikleri arasındadır.

Faize

Faize, dişilerin 30 gün kadar kuluçkaya yatmasına reelleşir. Sıhhatli bir Ördekten 10 seneyi aşkın bir vakit süresince yumurta alınabilir.

Öğrenilen en şanlı Ördek cinsleri şunlardır:

Pekin
Macar Ördeği
Kara Gözlü Pufla
Yeşil Baş
Bahama Kılkuyruğu
Mandarin
Büyük Çamurcun
Yaban Ördeği
Cennet Ördeği
Sütlabi
Kızıl Sırtlı Ördek
Telkuyruk
Formoza Çamurcunu
Karabaş
Baykal
Orman Ördeği

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın