Ördekleri Ekmekle Beslemeyin

Hepimiz göletlerde ya da parklarda gördüğümüz ördekleri ekmek ile beslemeyi hoşlanırız, fakat bunu yaparken acaba ördeklere hasar veriyor muyuz?

Ördekleri ekmek ile besleme vaziyeti öylesine mübalağa etiliyor ki, bilgilere göre, yalnızca bir senede, 6 milyon somun ekmek yalnızca İngiltere ’de ördeklere atılıyor- ama bu gidişat sandığınız kadar iyi değil.

Ördekleri besleyecekseniz bu netlikle ekmek olmamalı. Ekmekler ördekler için az yiyecek bedeli kapsar ve beyaz ekmekte, ekmek çeşitleri arasında en beceriksiz yiyecek bedeli kapsayan besindir. Bu o kadar risklidir ki ördekler için bir hayli probleme neden olabilme potansiyeline sahip bir risktir. Bu problemler arasında sakatlık hastalığı olan melek kanadı da bulunmaktadır.

Melek kanadı problemi; kuşların kanatlarının bedenleriyle bitişik olması gerekirken, bedenlerine dik bir biçimde çıkmasına neden olmaktadır. Bu problemden dolayı kuşların uçamamaktadır. Bu hastalığın nedeni vitamin ve mineral yetersizliğidir. Kuşların yüksek oranlarda protein ve karbonhidratlı beslenmeleri ve düşük ölçülerde D, E vitaminleri ve manganez.  Başka Bir Deyişle yalnızca ördekleride değil rastgele bir kuşu kesintisiz beyaz ekmek ile beslemek kuşların uçma maharetinin kaybetmelerine neden oluyor. En makûssu ise bu kuşlar kısa zamanda can vermektedirler.

Su kanallarına ve birikintilerine ekmek atmanın ayrıca başka hasarları da bulunmaktadır. Buralara atılan ekmekler, suyollarının kirlenmesine ve zehirli liken artmalarına neden olmakla birlikte boğucu küflerin gelişmesini de tetikliyor. Bu gidişat ise, bünyelerinde enfeksiyon barındıran böcekleri bu alanlara sürüklemektedir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın