Pappilon

Pappilon, Fransız-İtalyan orijinli bir köpek cinsidir. İlk kere 1800 ’lü senelerde görülmüş ve Köpek yetiştiricileri tarafından geliştirilmiştir.

Genel Görünümü

Pappilon ’un sırtında uzun ve kıvrık biçimde duran bir kuyruğu bulunur. Bu sebepten dolayı Sincap Spaniel olarak da adlandırılır. Uzun ve azametli olan bir beyaz kürkü vardır. Kızıl renk hariç her renkte bulunur. Kelebeğe benzeyen kulaklara sahiptir, dik ya da düşük bir biçimde durur. Burnunda oldukça aşikar bir beyaz burun bandı vardır. Burnu kısa ve hafif sivridir. Pappilon türüne kulaklarının görünüşünden dolayı Kelebek Köpeği de denmektedir.

Tavır Özellikleri

Görünüşü narin olsa da gerçeğinde hiç de öyle olmayan Papillon, sevimli ve sevgi dolu olmakla beraber zeki, çok hareketli ve canlı bir köpek ırkıdır. Bahçede veya başka yerlerde reyin oynamaya bayılırlar ancak konutta, suskun bir biçimde sahiplerine eşlik etmekten de geri durmazlar. Çok balanslı olmakla birlikte, sahiplerine aşırısıyla itaatkâr davranırlar. Sahiplerini yabancılara karşı gözetirler ve onlara gözleri gibi bakarlar. Gerçeğinde hırçın değildirler fakat bazen, civarın getirilerinden dolayı hırçın ve gergin davranabilmektedir. Çocuklarla olduğu kadar, yetişkin insanlarla da çok çok iyi uyuşan bir köpek türüdür.

Beraber yetişmeleri kaideyi ile, kedilerle bir mesele yaşamazlar. Ama yabancı köpeklerle arası bazen pek iyi olmayabilmektedir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın