Saka Kuşu

Sakalar, ispinozgiller familyasından ötücü bir kuş cinsidir. Sakaların bir hayli cinsi bulunur. Bunlardan başlıcaları: Anadolu sakası, Akdeniz sakası, Sibirya sakası, Efsane beyaz saka ve Himalayan sakası ’dır. Sakaların yaşadıkları başlıca yerler, Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika ’dır. Genellikle ağaçların olduğu yerlere, orman kenarlarına, büyük yeşil parklara yuvalarını yaparlar. Vasati yerden 6 metre yükseklere yuva yaparlar. Saka kuşları yakın mesafelere kısa süreli göç edebilirler. Fakat bir müddet sonra ilk yerlerine geri kazançlar. Öteki kuşlarda olduğu gibi tek bir cins saka kuşu yoktur, bir çok cinsi bulunmaktadır.

 

Sakalar nebat tohumları, meyve ve bazı ufak haşerelerle beslenirler. Saka kuşu yemi olarak deve dikeni tohumu, ay çekirdeği , nijer, ağaç tomurcukları, ufak haşereleri sayabiliriz. Sakaların ömrü natürel yaşamda takribî olarak 7 sene iken kafes etrafında bu müddet 2 katına kadar çıkabilir. Sakalarda cinsiyet ayrımı oldukça basittir. Erkek sakalar dişilere göre daha kocamandır. Tüyleri parlaktır ve gagaları dişilere göre daha uzundur. Erkek sakaların kanatlarıyla vücutlarının birleştiği bölge koyu renkliyken dişilerde bu bölge kahverengidir. Sakalar genellikle Nisan ve Mayıs ayında çiftleşirler ve 4-5 adet yumurta vazgeçerler. 14 gün içerisinde yavrular yumurtadan çıkar. 15 gün sonrasında ise yavrular yuvadan uçarak kendi başlarının devasına bakmaya başlar.

Saka Kuşu Cinsleri

En öğrenilenlerinden biri Kömürcü sakasıdır. En ufak cinstir ve en fazla bu cins bulunur. Ak gerdan, isminde anlaşılabileceği gerdanına ak bir kir olan saka kuş cinslerine verilen addır. Kısmen daha büyük kuşlardır. Yeniden fiziksel özelliğinden adını alan bir cins de Keneset saka kuşu cinsidir. Bu cinsin enesinde küçük bir kırmızı kir bulunur. bunların dışında kasım sakası en çok öğrenilen cinstir ve en hoşu da bu cins diyebiliriz. Mart ayında göçen saka cinslerine de mart sakası denir.

saka kuşları, kasım sakası, saka kuşu türleri

saka kuşları, kasım sakası, saka kuşu cinsleri, bu kasım sakası büyük olasılıkla erkek :

Sakaları evcilleştirmek oldukça güçtür. Sakalar yapısı itibariyle hırçın ve evcilleşmesi çok büyük bir emek isteyen kuşlardır. Bu mevzuda detaylı bilgi için “Sakalar” kısmına bakınız.

Sakaları kafes koşullarında üretmek muhtemel değildir. Avrupalı Saka üreticileri kafes gibi ufak değil, büyük alanlarda Sakaları üretmektedirler.

Saka Kuşu Ötüşü

Yazımızı tamamlarken size saka kuşu ötüşü nü dinletmeden olmaz dedik. İşte bu mükemmel kuşların ötme sesleri :

Hayvan Sitesi

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın