Sarı Alınlı Amazon Papağanı

Sarı Alınlı Amazon Papağanı, tabiatta Güney Amerika ’da ormanlık alanlarda yaşamaktadır. Konuşma hüneri en iyi olan papağan ırklarından biridir. Bu sebeple oldukça bedelli bir türdür. Değişik Amazon Papağanlarından farkı, resimlerde görüldüğü gibi ve isminden de anlaşılacağı üzere kafasının üstünde yer alan sarı tüyleridir.

Kafalarının üzerinde bulunan sarı tüylerin kapladığı alan ve büyüklüğü, türüne göre bazı farklılıklar gösterir. Boyu vasati 35-37 cm. arasıdır. Kuluçka yarıyılı 30 gün, tüylenme yarıyılları ise 60-65 gün sürer. Vasati hayat zamanları 40 yıldır. Şayet sizde konutunuzda bu tür bir papağan beslemek istiyorsanız dikkat faktörüz gereken en ehemmiyetli mevzu, enfeksiyon kapmamış, hastalanmayan bir papağan seçim faktörüzdür. Burun deliklerinin denk büyüklükte olması, burun deliklerinde tıkanıklık ve akıntı olmaması dikkat edilmesi gereken mevzuların başında kazanç. Aksi takdirde rehabilitasyonu güç bir süreç yaşayabilirsiniz.

Beslenme

Sarı Alınlı Amazon Papağanı, papağan yemi karışımları, tohum, meyve, yeşillik ve sebzelerle beslenebilir. Arada bir papağan topakları ve besin kırıntıları verilmesi de sıhhati açısından ehemmiyetli bir rol oynar.

Bakım

Sarı Alınlı Amazon Papağanı yuvası için, geniş bir kafes seçim edilmelidir. Kafesinin güneşin altında, soğuk bir etrafta veya akımda olmaması gerekir. Tehlikesiz bir civar sağlandığında konutta da rahat bir biçimde bakılabilir. Kafesinin sıklıkla arınılması gerekir. Zaman geçirebileceği oyuncakları çok hoşlanır. Papağanın boyutlarına uygun oyuncak tercihi yapılmalıdır. Rutin hakimiyetler ve tırnak bakımı için kumpaslı olarak baytar hakimiyeti yapılmalıdır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın