Şemsiye Kakadu

Avustralya ve etrafındaki bazı ülkelerde yaşayan Kakadular, pek çok değişik özellik ve renk ile karşımıza çıkmaktadır.

Genel Bilgiler

En çok hoşlanılan ve en popüler olan Kakadu cinsi şüphesiz Şemsiye Kakadu‘dur. Bu cinsin en büyük özelliklerinden biri pek çok değişik ses çıkarabilmesidir. Telefon çaldığında çıkan tonları tutarak tekerrür edebilmeleri ile nam kazanmışlardır. Ancak sıkı bir eğitim uygulanmadığı takdirde konuşma taklidi onlar için oldukça güçleşir.

Şemsiye Kakadu ’nun belki de tek negatif yanı çok ötücü bir kuş oluşundan dolayı etraftaki insanlara rahatsızlık vermesidir. Bu kuşların saldırganlık eylemi içerisine girmemeleri, irsiyetsel özellikleri arasında yer almaktadır. Yıkanması gereken gidişatlarda soğuk su kullanılması muhtelif rahatsızlıklara neden olarak vefatına yol açabilmektedir.

Natürel hayatında ağaç kavuklarında konaklayarak ve genellikle tarlaları yağmalayarak beslenmelerini bitiren bu Kakadular konut koşullarına rahatlıkla geçim sağlayabilmektedir. Şemsiye Kakadular için en ideal hayat alanı içerisinde folluk bulunan geniş kuşhanelerdir.

Beslenme

Pek çok Şemsiye Kakadu sahibi Kuşunu özellikle hazır yem ve kraker eşi mahsuller ile beslemektedir. Emin olmayan markaların seçim edilmesi gidişatında Kakadular üzerinde tüy dökülmesi, tırnak çürümesi gibi muhtelif makûs neticeli rahatsızlıklar gözlemlenebilmektedir. Şemsiye Kakadu, bu yemlerin dışında meyve, sebze ve yeşilliklerle de beslenebilir. Haftada birkaç defa olmak üzere bu gibi besinlerle de beslenmeleri gerekir. Sulu besinlerde fazlaya kaçıldığında dışkılarında farklılık alana gelebilir. Kakaduların atıştırma ve çerez olarak kabuklu fıstık ve çekirdek harcadıkları da öğrenilen bir asıldır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın