Sphynx Kedisi Özellikleri

Yer:A.B.D/Hollanda
Renkleri:Değişik biçimlerde tüm renkler; beyaz madalyon rengi ve benekler görülebilir.
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; kıvrımlı teni ve de büyük kulakları kumpaslı olarak arınılmalı.
Şahsiyet Özelliği:çok sevecen, zarif, konuğa karşı oldukça sevgi gösteren, oyuncu
Tüy Biçimi:Kısa, hemen hemen kel
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik Vasati:9

Çocuklarla Uyuşma: 8

Hayvanlarla Uyuşma: 8

Hayvanlarla Uyuşma: 10

Sadakat: 10

Egzersiz Gereksinimi Vasati:9

Oyunculuk: 10

Hareket Gereksinimi: 8

Bakım Gereksinimi Vasati:10

Taranma: 10

Genel Bakım: 10

 

Söyleme

Sphynx, değişik ve kendine has görünümü sayesinde son senelerin en popüler kedi ırkları arasında yerini almıştır.

Temel şahsiyet özellikleri arasında sahibine son derece bağlı olması yer alır. Zeki ve oyuncu bir yapısı vardır. Mütevazidir. Yeni alındığında sahibine karşı azıcık çekingen davransa da, hakikatinde cana yakın ve girişken bir kişiliğe sahiptir.

Sphynx

Dış Görünümü

Sphynx kedileri tüysüzdür. Kulaklarında, suratında ve patilerinde çok kısa tüyleri bulunur. Genelde bıyıksızlardır. Kendilerine has bazı özellikleri vardır. Kulakları üçgendir. Ağzı dışa doğrudur. Burnu kıvrıktır. Çene yapısı düz, kemikli ve eforludur.

İnce görünürler ancak adalelidirler. Kuyrukları uzundur. Tüysüz bir yapıları olduğu için bakımları yapılırken duyarlı usuller seçilmelidir. Beden losyonları ve kremleri seçim edilmelidir.

Genel Balakalar

Sphynx kedileri, 1960 ’lı senelerde ilk kez Kanada ’da üretilmişlerdir. İlk başta tüylü doğarlar, geliştikçe enteresan bir biçimde tüy dökerek, tüysüz kalırlar.

Son derece sadıktırlar. Kişilikli bir yapıları vardır. Beyni oldukça gelişmiştir. Kaçma huyu yoktur. Kaybolsa dahi evinin yolunu bulabilir.

Ağırlığı, 3.5-7 kilogram. arasında değişir. Dişilerin eşleşme istekleri 2 senede bir olur. Üşümelerini yasaklamak için yüksek kalorili gıdalarla beslenmelidir. Yazın güneşten uzak yakalanmalıdır. Güneşe fazla maruz kaldıklarında bedeninde yanıklar oluşabilir. Tenleri ıslak bezle kumpaslı olarak arınılmalıdır. İlk doğduklarında tenleri kırışık bir yapıda olmaktadır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın