Taklambaç

Konya bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen bir güvercin ırkı olan Taklambaç Güvercinini bu yazımızda tanıtacağız.

Taklambaç

Genel Bilgiler

Konya ’ya Anadolu Selçukluları zamanında getirilen Taklambaç Güvercinleri takribî 1000 yıldır Anadolu ’da yetiştirilmektedir. Bölgedeki millet arasında “Pirinç dık dık” olarak öğrenilen bu güvercin cinsi bu adı gagasının çok minik olmasından dolayı almıştır. Daha Önceki zamanlarda oldukça fazla rakamda olan bu güvercinler zamanımızda artık rakamca çok eksilmiştir. Başka şehirlerde neredeyse hiç görülmeyen bu güvercinler, Konya ’da da yalnızca daha öncekinden beridir kuşçuluk yapan şahıslar tarafından yetiştirilmektedir.

Jenerasyonu tükenme riski altında olduğundan, Konya Belediyesi tarafından ihtiyatlar alınması gerekmektedir. Fakat belediye kuşçuluk üzerine yaptığı çalışmalarda Taklambaç Güvercinlerine neredeyse hiç yer vermemektedir. Bu vaziyet jenerasyonu tükenmek üzere olan bir kuş cinsi için oldukça kaygı verici bir gidişattır.

Özellikleri

Taklambaç Güvercinler genellikle pespaye seviyelerde uçarlar, Mardinler gibi çok yüksek seviyelere çıkmazlar. Genel olarak düz oyunlu bir kuş olan Taklambaçlar, uçarken genelde tek takla atmaktadırlar. Bazı cinsleri ise hiç takla atmazlar. Natürel olarak takla atan güvercinler, öbürlerinden daha bedelli sayılmaktadır. Genel olarak Taklambaçların ayaklarında paça bulunmaktadır. Paçasız olan Taklambaçların kırma ırk olduğu düşünülmektedir. Uçarken takla atabilen bu güvercinler, sık dokulu tüyleri ve dik kuyruklarıyla öbür güvercinlerden ilk bakışta bölebilmektedirler.

Minik gözlere sahip olan Taklambaçlar renklerine göre bölgede muhtelif adlar almaktadırlar. Bu adlar arasında: Aktaklambaç, Karataklambaç, Karakafa, Karakuyruk, Çallı Taklambaç ve Küskün yer alır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın