Tasmasız Köpek Gezdirme

İnsanların olduğu bölgelerde tasmasız köpek  dolaştırılmasının cezai kararının olup olmadığı bize en çok suallerden biri. Yasak mı yanıt evet, cezası var mı ? yanıt yeniden ne yazık ki evet.

Hayvanlar ile alakalı yasayı bilmek istenler 5199 rakamlı hayvanları koruma mevzuna göz atabilirler.

Temel olarak belediye hudutları içerisinde, belediyenin izin verdiği saatler dışında tasmasız ve ağızlıksız hayvan dolaştırmak yasaktır. Bu yasağa uymanlar için kabahatlar yasaya göre cezai harekât uygulanabilir. Fakat köpeğiniz büyük türde ise, tasmasız ve ağızlıksız köpek dolaştırıyorsanız ve köpeğiniz bir başkasını yaralamış veya hasar vermiş ise gidişat başka.

Cadde köpeklerinin ülkemizde özgürce dolaştığını düşünürsek, eğitimli ve gerçekten insanlara saldırdıkları çok az görülen cinslerin labrador, golden vb ağızlıklı gezdirilmesi zorunluluğu ne kadar anlamlı tartışılır. Bazı kaynaklarda tasmasız dolaştırılabilen köpeklerinin cinslerinin ayrıca belirtildiği söylense de biz yaptığımız araştırma da böyle bir neticeye erişemedik.

Alakalı yasa köpeklerin tasmasız dolaştırılmasının dışında evcil hayvan sahiplerine de bir ekip mükelleflikler sunmaktadır. Bunlar bir aşı karnesi yakalama, yasaya uygun dolaştırma, genel kullanım alanının dışına dışkılarını yaptırma gibi bir çok mesullüğü hayvan sahibine yüklemiştir.

Netice olarak tasmasız köpek dolaştırılması yasaktır. Tasmasız olarak dolaştırılan köpek için köpek sahibine para cezası uygulanabilir.

Faydalandığımız kaynaklar :

http://www.resmigazete.gov.tr/daha öncekiler/2006/05/20060512-7.htm

http://www.hukuki.net/showthread.php?48390-Caddede-Kopek-Dolastirilmasi

http://humeyraulubay55.blogcu.com/yasalarimizda-tasmasiz-kopek-dolaştırmakla-alakalı-bir-yaptirim-bul/4881596

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın