Tavşanlar Ne Kadar Yaşar?

Herkes evcil hayvanının uzun ve sıhhatli bir hayat sürmesini ister. Şimdiye kadar, kedi ve köpeklerin ömrü hakkında bilgiler oldukça yaygındır. Peki Tavşanlar Ne Kadar Yaşar?

Vasati Tavşan Ömrü Söylendi

Yapılan araştırmalar neticeyi, evcil tavşanların, hastalık, açlık ve avcılarla başa çıkabildikleri için sekiz ile on iki sene arasında yaşayabilecekleri belirtilirken, yabani tavşanların ise sadece bir kaç sene yaşayabilecekleri belirtilmiştir.

Genellikle tavşanlar, alanında uzman baytar doktorlar tarafından tanımlanan hayat biçimleri, beslenme biçimleri mevzusunda tavşan sahiplerinin daha iyi bilgi sahibi olmasını sağladıklarından dolayı, tavşanlar günümüzde daha uzun hayat devam ettir.

Tavşanlar Nasıl Daha Uzun Yaşar?

Tavşanlar, dışarıdan göründüğü kadar az bakım gerektirmez ve bir tavşan ömrünün büyük bir kısmı, sahibinin ona ne kadar iyi baktığına bağlı olarak değişmektedir. Tavşanınızın uzun ömürlü olmasına destekçi olacak ipuçlarından altta bahsettik.

1. Yiyecek:  Bir tavşanın perhizinin çoğunluğu gevşek saman olmalıdır. Tavşanlar aynı zamanda lahana gibi yapraklı yeşilliklerle dolu yüksek lifli bir perhize lüzum dinler. Bunların hiç birini vermek istemezseniz hiç kuşkusuz tavşanların en beğendiği gıda havuçtur. Konutunuzda bol bol havuç bulundurun.

2. Baytar bakımı:  Tavşanların bugün daha uzun yaşamalarının bir sebebi, baytar doktorların onlar hakkında daha fazla şey öğrenmeleri ve bir haylisinin tavşan bakımı için özel eğitime sahip olmalarıdır. Tavşanınızı en kısa vakitte baytarınıza götürmenizi ve görünürde sıhhat meseleleri yoksa senelik hakimiyetler için hakimiyet ettirmenizi öneriyoruz. Sık sık baytarlık ziyaretleri, özellikle kısa vakitte süratli farklılıklar yaşayabilen yaşlı tavşanlarda ehemmiyetlidir.

3. Oyuncaklar ve akılsal stimülasyon:  Tavşanlar, oyuncaklardan basitçe bunalma meylindedirler. Tavşanlar akılsal olarak uyarılmadıkları takdirde, halıda delik oluşturmaları, süpürgelikleri çiğnemeleri normaldır. Tavşanınıza olası olduğunca, keşfetmesi için yeni oyuncaklar vermelisiniz. Bu oyuncakların mağazadan alınması koşul değildir. Samanla doldurulmuş bir karton ya da tuvalet kağıdı rulosu, onun dikkatini sürüklemeye destekçi olabilir.

Tavşanlarda Sık Görülen Vefat Sebepleri

Tavşanlarda en yaygın görülen vefat sebebi, tavşanların sindirim sisteminin çok hassas olmasıdır.Sindirim sistemlerinde bulunan GI stazı, stresten dolayı dehidrasyona ve tıkanmaya neden olabilir. Yemek yemeyen ya da bayağıdan daha minik dışkıya sahip olan tavşanın ne yediğine dikkat faktörüz gerekir.

Öteki bir vefat sebebi ise, tavşanlarda sıcak çarpmasıdır. Bunların da dışında; yaralanma, zehirlenme, bulaşıcı hastalık, kanser, strese bağlı kalp krizi tavşanlarda vefat sebepleri arasında yer almaktadır.

Tavşanlar her daim hastalıklarını saklamaya eğilimlidir. Bu surattan bir tavşanın iyi olmadığını fark ettiğiniz anda, bu vaziyetin hemen olmadığını sizlere söylemek isteriz. Evcil tavşanınızla geçim içinde olduğunuz takdirde onun hastalığını daha basit tespit edebileceksiniz.

Genel olarak tavşanınızın sıhhatinize ve beslenmesine dikkat etmek ehemmiyetli bir unsurdur. Şayet tavşanınızda rastgele bir değişiklik sezdiğiniz takdirde, tavşanınızı fazla müddet kaybetmeden baytara götürmeniz gerekmektedir.

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın