Tekir Kedisi Özellikleri

Yer:Afrika, Avrupa
Renkleri: muhtelif tekir desenleri ve tüm renkler görülebilir.
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; haftada bir defa taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği:Zeki, oldukça duygusal, melez bir ırk olmasından dolayı muhtelif özellikler görülebilir.
Tüy Biçimi:muhtelif uzunluklarda görülebilir.
Boyut:muhtelif büyüklüklerde görülebilir.

Özellikleri

Karakteristik Vasati:5.5

Çocuklarla Uyuşma: 6

Hayvanlarla Uyuşma: 5

Hayvanlarla Uyuşma: 7

Sadakat: 4

Egzersiz Lüzumu Vasati:5.5

Oyunculuk: 5

Hareket Lüzumu: 6

Bakım Lüzumu Vasati:3.5

Taranma: 4

Genel Bakım: 3

Söyleme

İnsanlara en aşina Kedi ırklarından biri olan Tekir Kedi, oldukça sosyal bir Kedi cinsidir. İnsanlarla irtibatı, çocuklara yaklaşımı, sevecenliği ve cana yakınlığı ile etrafımızda sıklıkla tesadüftüğümüz arkadaşlarımızdandır.

Tekir Kedilerinin bakımını sizlere bu yazımıza söyleyeceğiz. Böylece Tekir Kedi sahipleri olarak sizlerin üzerine düşen misyonları paylaşacağız. Bu sayede Kedinizin fiziksel ve psikolojik olarak sıhhat problemlerini en aza indirmiş olacaksınız.

Tekir Kedi Bakımı

Kediler‘in tırnakları çok acele uzar ve Tekir Kedilerde de bu gidişat vardır. Bunun suratından da konuttaki mobilyalarınız, koltuklarınız ve perdeleriniz sefil olur. Ama Kedinizin tırnaklarını kumpaslı olarak keserseniz, böyle bir meseleyi en aza indirgemiş olursunuz. Kedinizin tırnağını keserken basmakalıp bir tırnak makası alın ve o tırnak makasını yalnızca Kediniz için kullanın. Kedinizin ön pati uçlarında bulunan tırnaklarını tamamen kökünden kesmeyin. Rengin değişikleştiği ve daha sarih olan yerden kesin. Zira koyu renkli kısım canlıdır ve damarlar bulunur.

Tırnak bakımının haricinde şayet Kediniz tasma takmaktan seviyor ise günün muhakkak bir saatinde Kedinize pire tasması takmanız bereketinize olacaktır. Pire tasması isminden de anlaşılacağı üzere Kedinizi pirelerden ve asalaklardan uzak yakalamaya bereket. 24 saat takılı kalmasa dahi günde 2-3 saat zaman ile pire tasmasını takmanız önerilir. Buna ek olarak belirtilmelidir ki, pire tasması 2 ayını dolduran Kedilere takılır. Şayet Kediniz 3 aylık değilse netlikle tasma takmayınız.

Tekir; çok yaygın, cadde kedilerinin çoğunu oluşturan ve hemen her yerde tesadüfülebilecek olan bir kedi cinsidir.

Tekirlerin postunda genellikle çizgili desenler vardır ve pek çok renkte bulunabilirler. Renk ve desenlerine göre Tekir kedilere değişik adlar verilmiştir. Bunlardan kimileri: Mackerel Tabby/Classic Tabby Uskumru Desenli/Sıradan Desenli Tekir, Blotched Tabby Kirli Tekir, Spotted Tabby Benekli Tekir, Ticked Tabby Alaca Tekir, Patched Tabby Yamalı Tekir, Blue Tabby Mavi Tekir, Blue Patched Tabby Yamalı Mavi Tekir, Blue Silver Patced Tabby Mavi Gümüşi Yamalı Tekir, Blue Silver Tabby Mavi Gümüşi Tekir, Brown Tabby Kahverengi Tekir, Brown Patched Tabby, Kahverengi Yamalı Tekir, Cameo Tabby Akik Renkli Tekir, Dilute Cameo Tabby Sarih Akik Renkli Tekir, Chestnut Tabby Kestane Renkli Tekir ‘dir.

Tekir kedilerin, Ankara Kedilerinin aksine tüyleri uzun olmadığı için tüy bakımları güç ve uzun süreli olmaz.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın