Trabzon Güvercini

Trabzon şehrinde yetiştirilen ve imali yapılan bu güvercin cinsi, genel olarak paçasız olarak deyim edilen özelliklere sahiptir.

Renk olarak kiremit rengi ve koyu gri beneklere sahip olan bu güvercinler, Bursa güvercinlerine yakın özelliklere sahiptir. Havada uçarken dönek diye deyim ettiğimiz kuşlar ile aynı hareketleri yaptıkları görülebilir. Veya Bursa güvercinlerinin özellikleri olan sarma harekâtını hakikatleştirirler.

Trabzon Güvercini genel olarak Trabzon ’da yetiştirilse de, Güvercin olarak tam şehirlerimizde görülmektedir. Genelde hür olarak vazgeçilen ve kesintisiz dolaşıcı kuşlar olarak öğrenilen bu kuşlar firari indirmek içinde birebirdir. Misal olarak, bir Mardin kuşu firari indirmek için uygun olmayabilir. Düşünün ki, oyunlu bir Mardin kuşunuz var, havaya kaldırdığınızda firari katılıyor ve dam üstünde firari kuşunuz ile beraber uçuyor. Mardin kuşunuz oyunlu olduğundan ve inemediğinden dolayı, firari kuşu da yoracaktır. Böylece Mardin kuşunuzun yanından ufalamasını sağlayacaktır. Lakin Trabzon güvercini, firari indirmek için idealdir. Zira rastgele bir dam üstünde yaptığınız pırıltı ve eşi şeylerde semanda dahi olsalar, gözleri kesintisiz dam üstünde olduğundan dolayı basitlikle firari güvercinleri indirmenize dayanakçı olacaktır. Bir Hayli şehirde gecekondu kuşu olarak da öğrenilen arka tepeler, hakikatinde Trabzon güvercinleridir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın