Tüylü Gevezeler

Anekdot: Papağanlar natürel halde, ağaçlarda yaşayan tırmanıcı kuşlardır. Papağan bir daldan diğerine tırmanmak için güçlü pençelerinden başka kıvrık gagasından güç alır. Papağanları konutlarda da kafeslerde beslemek çok güç değildir.

Gerçekten bilgiç bir papağana tesadüfmek için, İspanya ’nın Gırnata kentindeki daha önceki Sacre Monte mahallesine gitmek gereklidir. Burada yaşayan Amos ismindeki on iki yaşındaki papağan, Livaro Sanchez isimli bir Endülüs çingenesinin mülküdür. Amos ’un bütün yüzelli İspanyolca kelime bildiği söylenmektedir. En zeki papağanın 20-30 ’dan fazla kelime öğrenmediği göz önünde bulundurulursa, Amos tarafından öğrenilen kelime ölçüyü söylenen sayının yarısı dahi olsa bir rekordur. Amos üstelik ailenin muhtelif bireylerinin konuşmasını taklit etmek için ses tonunu değiştirmeyi de öğrenmektedir. Efendisi konuttan çıktığı zaman arttan “Livaro sakın fazla şarap içeyim deme!” diye seslenmektedir.
Çocuklar mektebe gitmeye hazırlanırken de “Dikkat edin de poponuza tekme yemeyin!” diye haykırmaktadır.
Evin hanımına canı bunalmış bir tutumla savurduğu uyarı şudur: “Marina, fazla sallanma, karnım acıktı!”
Reelinde ailenin her bir abonesi papağana bir tümce öğretmiştir. Birbirlerine tatsız laflar söyleme vazifeyi şimdi Amos ’a yüklenmiştir.
Becerili papağan ailesine para da kazandırmaktadır. Turistler, İspanyolcadan başka, İngilizce ve Fransızca kelimeler de öğrenen Amos ’la sohbet edebilmek için 5 peseta ödemek zorundadırlar. Amos günün birinde çirkin bir ihtiyar bayana, “Öp beni hoş kız, benden korkman için neden yok” demişti.
Amos ’a ihtiyar kadının evvelden haber alınan ziyaretinden evvel bütün iki saat uğraşarak bu tümceyi öğreten şakacının biri olmuştu.
Bir Hayli papağan öyküsü vardır fakat bunların kimileri yalandır. Misalin, Batmak üzere olan bir gemideki papağanın “Evvel çocuklar ve papağanlar” diye haykırdığı söylenir. Fakat alttaki videoyu izleyince siz de hak vereceksiniz ki çoğunda hakikatlik hisseyi olması mümkündür. :

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın