Valabiler : Küçük Kangurular

Valabi ve pademonlar, tavşan büyüklüğünde kangu­rulardır. Bazı valabiler küçük kan­guruların boyunu ulaşırlar.

Valabi ’lerin de büyük akrabaları gibi zıplamaya ve ileriye sıçramaya yarayan fazla derecede geniş ve uzun arka bacakları ve ayakları vardır. Macropodidae olan aile isimleri de zati büyük ayaklar anlamına kazanç. Kuyrukları da genellikle uzun, kalın ve güçlüdür. Valabiler kuyruğunu yardım ve denge or­ganı olarak kullanır.

Valabi Nerede Yaşar?

Avustralya, Yeni Gine, Tasmanya ve komşu adalarda cinsli valabi tür­leri yaşar. Bunlar gri veya kahve­rengi kibar ve sevimli hayvanlardır. Mizaçları kocaman tavşanlarınkine eş. Son derece süratli hareket ederler. Ço­ğu, ağaçsız ovalarda yaşar ve ken­dilerine toprağın içinde yuva yap­maya gereksinim görmeyerek sığ hen­deklerde uyumakla kanaat etirler. Kaya­ların veya çalıların arasında yaşa­yanları da vardır.

Valabiler de tavşan cinsleri gibi ot, yaprak ve cinsli nebatlarla beslenir­ler. Dost canlısı olan bazı cinsler tapluluk halinde yaşarlar. Değişik ba­zı cinsler ise çiftleşme zamanının dı­şında yalnızlıktan beğenirler. Bazı­ları yalnız geceleri saklandıkları yer­lerden çıkarlar.

Şeritli Valabi

Bu, cinsinin ilginç abonelerin­den biridir. Gri renkteki sırtının alt ucu ile kuyruğunun başı arasında on bir veya on iki kısa çizgi vardır. «Çivi kuyruklu valabi» denilen bir tür de, ismini, kuyruğunun ucunda­ki boynuzumsu çıkıntıdan almıştır.

Kaya Valabisi

Bu da dikkate bedel bir cinstir. Suratı aşınmış cilalanmış kayaların üzerinde zıplarken kaymaması için, arkası ayaklarının yastığımsı bir tabanı vardır. Bu valabi de, daha kocaman kan­gurular gibi güneşlenmeyi beğenir, bazen de bir kayanın üzerinde dim­dik oturur. Fakat yattığını sanan­lar çok aldanırlar. Hayvan bir riskin yanaştığını hissederek göz açıp kapayıncaya kadar ortadan kaybolur.

Valabiler Hakkında Esrarengiz Bilgiler

Valabilerin afyon bağımlısı olduğuna dair bir dedikodu gezmektedir. Aslı var mıdır bilinmeyen ama bir hayvanın uyuşturucu bağımlısı olması esrarengiz bir vaziyettir. Bunun yanında yeni bir trend olarak valabi etinin gurmeler tarafından çok lezzetli bulunduğu söylenmektedir. Ama bu tatlı ufak kanguruya yemek için nasıl kıyılır öğrenemiyoruz.

Valabilerin çok sadakatli olduklarıyla alakalı da bir öykü vardır. Yetim kalmış bir Valabi ’yi geliştiren bayan kendiliğindene yaşayacak efora eriştiğinde bu hayvanı tabiata salmış. Bir kaç sene sonra bu Valabi kendi çocuğu ile beraber kendini geliştiren insanın bulunduğu yere gelerek çocuğunu göstermek istemiştir. Bu da yeniden bayramda seyranda ailesini ziyarete gitmeyen bir hayli insan bulunduğu gibi kendini geliştiren bireye çocuğunu göstermeye getirecek derecede sadakatli hayvanlar da var dedirtiyor.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın