Van Kedisi Özellikleri

Yer:Türkiye
Renkleri:Himalaya desenli melez kedi rengi hariç; baskın renk ve beyaz; kahverengi ve gri çizgili ve beyaz; kesit renkli ve beyaz; gelişigüzel biçimler Van kedisi deseninin kıymetini düşürmemeli; yüzde parlaklık t
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; fırçalanma ve taranmaya hemen hemen hiç lüzum duymaz.
Karakter Özelliği:Balanslı ve sessiz
Tüy Biçimi:Kısmen uzun
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik Vasati:7.5

Çocuklarla Uyuşma: 7

Hayvanlarla Uyuşma: 7

Hayvanlarla Uyuşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz Lüzumu Vasati:8.5

Oyunculuk: 8

Hareket
Lüzumu: 9

Bakım Lüzumu Vasati:6.5

Taranma: 5

Genel Bakım: 8

Söyleme

Van Kedisi, orijini Türkiye olan ve safkan Türk kedisi olan bir kedi cinsidir. Anavatanı Van yöresidir. Van kedileri yeryüzündeki kediler arasında en natürel cinslerden biridir.

Van kedilerinin zeki ve hareketli bir yapısı vardır. Sahibine ve insanlara sıkı sıkıya bağlı bir kedi cinsidir. Van kedileri, diğer kedilerin aksine yüzmeyi ve suda oynamayı çok hoşlanırlar. Hemen her kedi gibi, pakliklerine büyük itina gösterirler. Aynı zamanda Van kedileri, iyi bir avcıdır.

Van kedilerinin orta büyüklükte bir kafası, üçgen şeklinde bir suratı vardır. Gözleri hafifçe basık ve göz bebekleri yuvarlaktır. Van kedilerinin gözlerinin rengi tek renk olabileceği gibi iki gözünün rengi birbirinden değişik olabilir. Genellikle bir gözü mavi öbürü sarı renk ve tonlarında olur. Bu onların en alaka çekici istikametidir.

Van kedilerinin sağır olduğu hipotezi olsa da, bu ancak %5 oranındadır.

Van Kedilerinin boyu uzun, bedeni adaleli ve yapılıdır. Tüyleri ipeksi yapıda ve uzundur.

Van kedilerinin tüylerini de aynı Ankara kedilerinde olduğu gibi kumpaslı olarak taramak gerekir. Van kedilerinin tüyleri, Ankara kedileri kadar uzun olmasa da kumpaslı tarama ve fırçalama yapılmalıdır.

Hayvan Sitesi

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın