West Highland White Terrier

Ziynet köpeği olarak öğrenilen West Highland White Terrier Batı Highland Beyaz Teriyeri, ilk olarak İskoçya ’da yetiştirildi. Değişik teriyer türleri gibi dargın olmadığından dolayı Köpek beslemek isteyen hayvan beğenirler tarafından sıklıkla seçim edilmektedir.

IRKIN ÖZELLİKLERİ

19. asırda İskoçya ’da üretilen beyaz teriyerler, takribî olarak 12-14 sene kadar yaşamaktadır. Kuyruk ve kulakları dik olan bu ufak sevimli köpekler yalnızca beyaz renkte olmaktadır. Düğme gibi parlak gözlü, son derece hareketli, kısa bacaklı ve siyah burunludurlar. Alt katman tüyleri yumuşak ve sık, üst katmanda ise tel tel yükselen tüyler uzun ve düzdür. Bu ufak ziynet köpeğinin kulakları ve kuyruğu dik, omuzlardan yere yüksekliği de 28 cm. ’dir.

Batı Highland Beyaz Teriyeri genellikle mutlu ve aşırısıyla da meraklıdır. Son derece cana yakın ve adamcıl olan bu köpekler reyin oynamaya çok isteklidirler. Özellikle ufak boy evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Havlamayı ve bir yerleri eşelemeye de bayılırlar.

IRKIN BAKIMI

Devamlı hareket halinde olan West Highland White Terrier ’in hem dışarıda hem de içeride egzersiz halinde olması gerekmektedir. Bundan dolayısıyla sıklıkla kısa süreli yürüyüşlere çıkarmakta fayda vardır. Çok zeki ve eğitime müsait bir yapıya sahiptir.

Tüylerini muhtemel mevki haftada birkaç kere taramak yeterli olacaktır. Her üç ayda bir tüylerini makasla düzenleyebilirsiniz. Ayrıca tüylerinin beyaz kalması için de haftada bir veya iki kere yıkanması uygun olur. Kulakları duyarlı olduğundan dolayı kulaklarının özellikle arınılması koşuldur.

IRKIN BESLENMESİ

Evcil köpekler, anne sütünden kesildikten sonra piyasada satılan nitelikli köpek mamalarına rahatlıkla adapte olurlar. Beyaz teriyer, yavruluk yarıyılından çıkmasını takiben büyük köpeklerin yediği kuru mamalara geçiş süreci iyi değerlendirilmeli ve yavru mamasına az ölçüde büyük köpek maması katılarak köpeğin yeme balansı sağlanmalıdır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın