Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Bir kedi sahibi olmayı tasarlayabilir ya da sahipsiz ve bakıma yoksul bir kedi yavrusunu zaruri olarak sahiplenmiş olabilirsiniz. Her iki vaziyette de yavru kedinin konutunuzun ve sizin şefkatinizle beraber gelişip büyüdüğünü gözlemlemek hem sizin hem de ailenizin değişik bireyleri için mutluluk kaynağı olacaktır. Bu mutluluğun sürebilmesi ve üzücü vaziyetlerin yaşanmaması için yavru kedi bakımı hakkında bilgi sahibi olmanız her şeyden ehemmiyetli.

Yavru kediler hayatlarının bu ilk haftalarında çok daha fazla alakaya ve itinaya gereksinim dinlerler. Bu sebeple konutunuza getirdiğiniz yavru kedinizin bakımı için öncelikli olarak yapılması gerekenleri bu yazımızda paylaşıyoruz.

Sıhhat Hakimiyetleri İlk Yapılması Gerekenlerden

Sahiplendiğiniz yavru kedinizin sıhhatinden emin olmak için kesinlikle bir baytardan takviye almalısınız. Özellikle caddede bulduğunuz korunmasız, desteğe yoksul bir kedi yavrusuysa onun sıhhatinin yerinde olup olmadığını kavramak için kolay bir hakimiyet yapabilir ve zorunlu temkini aldıktan sonra sıhhat hakimiyetlerini yaptırmak üzere bir baytara müracaat etebilirsiniz. Henüz 3 haftalık dahi olmamış yavru kedilerin beden ısılarını gözetmede kullanacakları sistemleri henüz büyümediği için beden sıcaklıkları acilen düşer. Uzun müddet bu gidişatın devam etmesi muhtelif sıhhat meselelerine ve özellikle kış aylarında vefata neden olabilir. Bu sebeple yavru kedinin beden ısısını hakimiyet ederek gerekirse bir battaniyeye sararak işe başlayabilirsiniz. Bu kolay temkin baytar hakimiyetlerine kadar onun beden ısısını olağana döndürmesini sağlayabilir.

Yapılacak hakimiyetler sırasında baytar doktordan yavru kedinizin rastgele bir sıhhat problemi olup olmadığını bilmenin yanında kedinizin bakımı ve beslenmesiyle alakalı da doğru bilgiler edinebilirsiniz.

Konuta Alışmaları Azıcık Zaman Alabilir

Yavru kedinizi, konutunuz ve konutun içinde kediniz için devasa büyüklükteki eşyalarınız  onu ilk başta korkutabilir. Bu gidişat kedinizin stres altında kalmasına neden olacaktır. Bu stresi eksiltmek ve kedinizin konuta alışması için ona kesinlikle zaman tanımalı, bu arada kedinizin mama kaplarını ve yatağının yerinin gösterilmesi de ehemmiyet taşımakta. İlk günler onun hem yavru bir kedi olması hem de konutunuzla ve sizinle yeni tanışıyor olması sebebiyle göstereceğiniz alaka ve itina kısa zamanda meyvesini verecek ve kediniz basitçe konutunuza alışacaktır.

Kendini Güvende Sezebilmesi İçin Zorunlu Etraf Hazırlanmalı

Konutunize getirdiğiniz yavru kedinizin kendini güvende sezebileceği, stresini eksiltebileceği ve bitkinliğini atabilmesi için en iyi çözüm, onun için hazırlayacağınız rahat bir yatak olabilir. Bu yatağı kendiniz karton kolilerle beraber birkaç yastıktan üretim edebileceğiniz gibi, evcil mağazalarından da hazır bir yatak satın alabilirsiniz. Kararı siz ve bütçeniz vermeli. Yavru kediniz henüz 3 haftalıktan ufaksa yatağın kuru ve pak olması kadar sıcaklığının da ayarlanması ehemmiyetli. Bu sebeple yatağın altına sıcak su torbaları koyarak yatağın ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Ailenin Yeni Bireyi İçin Güvenlik Tedbirleri Alınmalı

Beraber yaşadığınız etrafı, ailenizin yeni bireyi için de en az sizinki kadar tehlikesiz bir yer haline getirmek öncelikli olarak yapılması gereken işlerden biri. Bunun için henüz çok küçük olan yavruların konuttan kaçmaya çalışması, mümkün düşmelerin önüne geçilmesi için kesinlikle kapıların ve pencerelerin kapalı yakalanması gerekiyor. Konut içindeki elektrik kabloları da yeniden ortalıktan kaldırılması, alınması gereken güvenlik tedbirlerinden biri. Saksılarınızda çiçekleriniz varsa ufak kedinizin merakı onun zehirlenmesine neden olabilir. Bu sebeple ilk zamanlar kedinizin çiçeklere ulaşmasının önüne geçmelisiniz.

Yavru Kedim Acıktı Mı? Yavru Kedinizin Beslenmesi

Yavru kedilerin pastörize süt hoşlandıkları ve onunla beslenmeleri gerektiği doğru öğrenilen yanlışların başında geliyor. Zira süt, kalsiyum bakımından zengin olsa da kedinizin beslenebilmesi ve gelişiminin olağan seyirde sürebilmesi için bunun yanında protein, vitamin ve minerallere de gereksinimi olacaktır. Bu surattan kedinizin beslenmesinde hazır, basit hazırlanabilen özel mamalar kullanmak çok daha iyi neticeler verecektir.

Yavru kedinizin bir başkasından almışsanız evvelki evinde yapılan beslenme biçimini bilmeli, ilk birkaç gün bu beslenme usulünü devam ettirebilirsiniz. Bu kedinizin konutunuzda geçirdiği ilk günlerde yaşadığı stresi eksiltecektir.

Yavru Kedimi Mamayla Beslemek İstiyorum Ancak Ne Kadar Mama Vermeliyim?

Yavru kedinizi mamaya alıştırıyorsanız ya da daha evvelden bu beslenme biçimine alıştırılmışsa, markası ne olursa olsun, mamanın az ve sık verilmesi daha uygun olacaktır. Zira yavru kediler hayatlarının ilk sekiz haftasıyla on ikinci haftaları arasında günlük dört öğüne gereksinim dinlerler. Bu öğünler kedinizin gelişmesiyle ters orantılı olarak düşecektir. Üç aylık ile altı aylık oluncaya kadar günlük üç öğün beslenmeleri, altı aylığı atlattıktan sonra ise günlük sadece iki öğün beslenmeye gereksinim dinlerler.

Öğünlerde kullanacağınız mamanın niteliği de ehemmiyetlidir. Bu sebeple mama tercihinde deneyimli kedi besleyenlerden takviye alabileceğiniz gibi, baytarınızdan da bu mevzuda dayanak alabilirsiniz.

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın