Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ?

Yavru köpekler için tuvalet eğitimi konutta köpekleri ile beraber yaşamak isteyen ailelerin oldukça acil bir biçimde üstesinden gelmek istedikleri meselelerden biridir. Fakat ne var ki yavru ya da erişkin bir köpeğin tuvalet eğitimini kazanması gerçekten sabır ve zaman gerektiren bir süreçtir. Özellikle de yavru köpeklerde tuvalet eğitimine bağlayabilmek ismine idrar yakalamak vazifesini yapan adalelerin büyümesi ve adale hakimiyetini kazanmaları ırklara göre değişiklik gösterse de genel itibari ile 3 aylık olmaları beklenmelidir.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitiminde öncelikle köpeğin konutun dışında yeteri kadar zaman geçiriyor olması zorunludur. Bunun için her saat başında konut dışına ya da parka çıkarmak uygundur. Ayrıca netlikle sabah uyanmalarının ardından, her yemek ve her uyku sonrasında köpeğinizi dışarı çıkarmanız tuvalet eğitimi açısından oldukça verimlidir.

Tuvalet eğitimi sürecinde köpeğin pozitif yönlendirilmesi ve küçük armağanlar ile mükâfatlandırılması da oldukça verimlidir. Bu sayede yavru köpeklerin tuvalet eğitimlerindeki galibiyet oranları oldukça yükselmektedir.

 

Yavru Köpekler için Tuvalet Eğitimi Usulleri

Köpek eğitiminde farklı mükâfatlandırma usulleri bulunsa da genel olarak tuvalet ihtiyacı esnasında köpeğe laflı olarak aferin demek ya da yalnızca mükâfat emeli ile kullanılan bir iki kelime söylemek ve bu esnada minneti ifade eden ses tonu kullanmakta oldukça ehemmiyetlidir. Ayrıca tuvalet ihtiyacı bitirmesinin ardından köpeğinizi mükâfat emeli ile okşayabilir, oyuncak ya da beğendiği bir besin ile neşelendirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta köpeğin mükâfatını zaman kaybetmeden almasını sağlamaktır.

Ayrıca yavru köpeğin tuvalet ihtiyacı kesinlikle kollanmalıdır. Özellikle de sabah erkek saatlerde yavru köpeklerin kesinlikle tuvalet gereksinimlerini gidermeleri gerekir. Bu süreç eğitim fırsatı olarak değerlendirilebilir. Yavru köpeklerin tuvalet eğitimlerinde ehemmiyetli olan bir değişik unsur ise gereksinimlerini giderdikleri zaman ve yerdir. Her yemeğin ardından ve her uykudan uyandığında aynı zaman ve bölgelerde tuvalet ihtiyacının asıllaşması köpeğin dış civara koşullanması bakımından oldukça ehemmiyetlidir. Ayrıca köpeğin konut dahilindeki hareketlerinin kollanması da ehemmiyet taşır. Köpek tuvalet evvelinde çevreyi kokuluyor ya da dışarı çıkmak istediğini gösterebilmek ismine kapıyı tırmalıyorsa kesinlikle dışarı çıkarmak gerekir. Yavru köpeklerin tuvalet eğitimi doğru yerde giderebilme alışkanlığı edinmesi açısından bu süreç oldukça ehemmiyetlidir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın