Yavru Kuş Eğitimi Nasıl Verilir ?

Yavru kuş eğitimi mevzusunda karşımıza çıkarılan misallere baktığımız zaman, daha çok muhabbet kuşu eğitimi geliyor uslara. Bu surattan bu yazımızda ağırlıklı olarak muhabbet kuşu eğitiminden bahsedeceğiz. Zira kanarya ve eşi kuşlar serbest olarak kendi tarzlarına göre yaşar iken, muhabbet kuşunun taklit hüneri ile pek çok konuşma pratikleri yaptığı öğreniliyor. Genellikle 1 aylık kuşlar ile başlayan eğitim macerayı, kuşlarınızın tekerrür kapasitesine göre farklılık göstermektedir. Genellikle ne kadar çok tekerrür o kadar yüksek zafer anlamına kazanç. Reelinde en kolay eğitim, ele alma eğitiminin alıştırıldığı eğitim çalışmaları ile olmaktadır. Öncelikle yavru kuşu ilk kere elinize alıyorsanız, onun hoşlandığı stilde malzemeler kullanabilirsiniz. Mesela marul stili sebzeler ile dikkatini sürükleyip parmağınıza sürükleyebilirsiniz. Sonra orada hoşlanarak, elinizden korkmamasını sağlayabilir ve bir nevi serbest sezmesini sağlayabilirsiniz. Burada yapılmaması gereken yanlış, kuşunuzun yukarıyadan veya arkadan elinizle yakalamamak, bu kuşunuzu strese sokacaktır ve eğitmek yerine aksine hasar verecektir. Zaman kaybetmeden ve kuşunuzu sıkıştırmadan yapılacak bu hareketlerden sonra, mükâfatlandırma usulünü kuşunuzda da sınayabilirsiniz. Bu sayede hem koşullandırma çalışması ile yavru kuş eğitimi harekâtlarınızı halletmiş olursunuz ki bu bir süreçtir, netice odaklı yapılmamalıdır, hem de kuşunuz ile tesirli bir süre geçirmiş olursunuz. Bazı kuşlar erken bazı kuşlar ise daha geç bilir. Katlanıp her zaman kuşunuza soğukkanlı ve sevecen yanaşın. Ani hareketlerden, sıkıştırmalardan kaçının. Kuşunuzu sakın korkutmayn.

 

Yavru Kuş Konuşturmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Yavru kuşu korkutmak için ne yapmak gerekir derseniz, öncelikle en kolay sözcükleri muhtemel mevki tekerrür ettirmeye çalışın. Bu kelimeler cici, baba gibi kelimelerdir. Zati siz bu sözcükleri sık sık tekerrür ettiğinizde kuşunuz kafesinin yanına gelip sizi dinliyormuş gibi yapacaktır. Şayet dışarıdan kuş sesi geliyorsa ve kuşunuz çift iste konuşması azıcık güç. Zira sizin sesinizden başka natürel sesler olduğu için sesiniz kuşun alakasını sürüklemez. Erkek kuşlar natürel etrafta kur yaptıkları için sesler çıkarmaya ve dolayısıyla konuşmaya daha yatkın olurlar.

Bol bol tekerrür yapın. Siz tekerrür ettikçe onun da kulakları bu mevzuda dolacak ve pratik bir biçimde çıkarmaya çalışacaktır olabildiği kadar. Sonrasında ise pratik yaparak çoğalacak olan bir eğitim sürecine başlamış olacaksınız. Birbirinden estetik ve hoşluğa sahip olan muhabbet kuşları için oldukça ehemmiyetli olduğunu düşündüğümüz bu eğitim süreçleri için, pek çok şahıs kuşlarını konuşturmaya çalışır ve çoğu bunda galibiyetli de olur. Şayet hayvanlar ile irtibatınız yararlı ve enerjiniz hoşsa netlikle bu mevzuda oldukça zaferli olacaksınız demektir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın