Yorkshire Terrier

Ana vatanı İngiltere olan Yorkshire Terrier, çok minik bir Köpek cinsidir. Bu özelliğine karşın zeki, hamle ve yiğittir. Aile bağları çok eforlu olan bu ırk yabancılara karşı mesafeli davranır. Hatta hırçınlaşabilir.

Yaşam müddetleri 14-16 sene arasındadır. Bu ırkın kilosu 3-5 kilogram. ortamındadır. Boyları ise 20-23 cm. etrafında olur. Enerji seviyeleri oldukça yüksek bir ırktır. Eğitim mevzusunda güçlük çıkarabilirler. Öteki Köpeklere karşı pek arkadaşça davranmazlar. Sıcağa karşı dayanıklı, soğuğa karşı duyarlıdırlar.

Yorkshire Terrier

Genel Bilgiler

Rol yapma hünerleri çok gelişmiş olan Yorkshire Terrier, sıkça taranmalıdır. Çok fazla egzersize lüzum dinlemezler. Yürümeyi beğenirler. Geçmişteki misyonları her ne kadar fare ve böcek tutmak olsa da, bugün için insanların ziynet Köpekleri konumuna gelmişlerdir. Sevimli ve hoş olmalarına karşılık, yabancılara karşı arkadaşça davranmazlar. Çok şüphecidirler. Basit doğum yapamayan bu ırk, kesinlikle baytar hakimiyetinde doğum yapmalıdır.

Yavruları siyah ve deri renginde doğarlar. Yorkshire Terrier tuvalet eğitiminde ilk başlarda çok zorlanır. Bu eğitimi basit alamaz. Havlama içgüdüleri gelişmiştir. Çok havlarlar. Çok uzun, ipeksi tüylere sahip olan bu ırk pek tüy dökmez. Yeniden de bakımları için sıkça taranmaları gerekir. Serüvenci bir yapıya ve fantastik bir cesarete sahip olan bu Köpekler, boylarından beklenmeyecek derecede fazla tepkiler verebilir. Soğuk hassasiyetleri suratından, kışları korunarak caddeye çıkartılmalıdırlar. Fazla harekete gerek dinlemeseler dahi, yeniden sıhhatleri için günlük düzgün yürütülmeleri önerilir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın